Co je to vázaný účet pro podnikatele?

Vázaný účet se stále častěji objevuje nejenom mezi běžnými občany, ale také mezi podnikateli. Není se čemu divit, protože jde o poměrně zajímavou pomůcku při libovolném obchodním styku, navíc jej ve svém portfoliu nabízí stále více bankovních institucí.

Už na samotném počátku vám naznačíme to, že vázaný účet pro podnikatele je vlastně takovou praktickou a efektivní alternativou klasické notářské úschovny. Ano, chápete správně, že vázaný účet nahrazuje v plné míře úschovnu peněz u notáře, což znamená, že peníze jsou protistraně vyplaceny až po zrealizovaném obchodu.

Podrobnosti o vázaném účtu

Vázaný účet je místem, kam si může libovolné počet obchodních stran odložit peníze, jejichž vyplacení se bude vztahovat ke smluvnímu ujednání. V praxi to znamená následující. Peníze jsou drženy bankou do té doby, dokud například nedojde k převodu majetku nebo jinému typu obchodu. Teprve na základě předložených dokumentů o realizaci přichází na přetřes uvolnění peněz protistraně. Proto ta zmínka o alternativě notářské úschovny, protože vázaný účet funguje v podstatě na stejném principu.

Jeho hlavní výhodou je tedy vyšší zabezpečení jakéhokoliv obchodu. Zároveň si jej můžete založit nejenom v českých korunách, ale i v zahraniční měně. V závislosti na volbě odpovídající bankovní společnosti se dočkáte také odlišných a individuálních úrokových podmínek.

nattanan23 / Pixabay

Kdy je možné využít vázaný účet pro podnikatele

Ten nejtypičtější příklad jsme tak trochu zmínili v předchozí kapitole. Je to například prodej nemovitosti mezi dvěma firmami. Finance leží na vázaném účtu do té doby, dokud nedojde k převodu majetku na nový subjekt a teprve poté jsou vyplaceny. Jmenovat bychom však mohli i některé další situace.

  • Převod obchodního podílu
  • Převod peněžních prostředků určených pro refinancování jiných úvěrů

Použití vázaného účtu pro podnikatele má v podstatě neomezené možnosti. Abyste jej mohli uzavřít, budete k tomu potřebovat jen dvě důležité věci. Kromě průkazů totožnosti živnostníků nebo jednatelů všech obchodních stran je nutný hlavně dokument prezentující vyplacení peněz. Nejčastěji to bývá smlouva pro uzavření vázaného účtu, v níž je jasně definován obchodní případ, jak bude postupováno.

Pro podnikatele libovolného typu jde jistě o praktickou pomůcku, jíž se vyplatí použít pro bezpečnější obchodní styk v mnoha situacích.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *