Ukončujete živnost? Nezapomeňte to nahlásit

Podnikání je výzvou pro spoustu lidí. Ne každému se však daří tak, jak si vysnil. Pokud do této skupiny lidí spadáte také, nabízí se vám dvě možnosti. Tou první je pozastavit živnostenskou činnosti a tou druhou je její naprosté ukončení. Ať už se rozhodnete tak či onak, v tomto článku se na daný postup zaměříme trochu podrobněji. Pojďme se ale všemu věnovat pěkně od začátku.

Když se rozhodnete podnikat, určitě víte, že vás neminou minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 2 388 Kč a zdravotní pojištění ve výši 2 208 Kč. Ty se následně zvyšují podle toho, jak moc úspěšní budete v budoucích podnikatelských aktivitách. Tuto informaci zmiňujeme proto, že právě pozastavení nebo dokonce zrušení živnosti má na takové věci vliv.

Pozastavení vs. zrušení

Nejprve je třeba vysvětlit význam obou těchto pojmů. Když živnost pozastavíte, dostane se vám možnosti ji kdykoliv bez problému obnovit. A nemusí to být po týdnu či měsíci, ale až po letech. U zrušení je jasné, že dojde k definitivnímu zrušení živnosti bez možnosti obnovení. V opačném případě si musíte živnost založit kompletně znovu.

Tento rozdíl je asi jasný naprosto každému. To co možná nevíte jsou právě souvislosti spojené s povinností platit minimální zálohy sociálního a zdravotního pojištění.

Pokud pozastavíte svoji živnostenskou činnost, potom nemusíte platit sociální pojištění, ale stále máte povinnost hradit zdravotní pojištění. Zároveň se vám doba pozastavení živnosti nezapočítává na váš budoucí důchod.

U zrušení živnosti je to celkem jasné. Po tomto kroku se vyhnete jakýmkoliv platbám za sociální a zdravotní pojištění. Tyto poplatky pro vás nadobro končí.

Aymanejed / Pixabay

Povinnosti spojené se zrušením živnosti

Nyní už se pojďme zaměřit na konkrétní potřeby spjaté právě se zrušením podnikání. Jestliže se k takovému kroku rozhodnete, měli byste brát v potaz povinnost, oznámit to na příslušných úřadech. Mezi ně pochopitelně patří okresní správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna a finanční úřad, nevyjímaje živnostenského úřadu.

A právě živnostenský úřad by vám cestu na všechny tyto instituce mohl značným způsobem ulehčit. Jde v podstatě o to zajít na registrační místo a vyplnit změnový list, který je následně odesílán právě výše uvedeným subjektům. Takovým místem se pochopitelně stává nejenom živnostenský úřad, ale i pobočka CzechPoint.

Se zrušením živnosti jsou na jednotlivých institucích spojeny také určité termíny. Když budete vše obíhat osobně, měli byste je brát v potaz.

  • Zdravotní pojišťovna a okresní správa sociálního zabezpečení do osmi dnů
  • Finanční úřad do patnácti dnů

Pokud tyto termíny nebudete akceptovat, vystavujete se riziku nepříjemné pokuty. A tak by svou podnikatelskou činnost nechtěl završit jistě žádný živnostník.

4/5 - (1 vote)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *