S EET už se řada živnostníků poměrně sžila. Jde o povinnost, které se někteří podnikatelé jednoduše nevyhnou a musí být. Vzhledem k tomu, že už nějaký čas uplynul od zavedení, začínají na povrch vyplouvat i výsledky a scénáře případných kontrol. Jsou to především pracovníci příslušných finanční úřadů, jež si na vás mohou došlápnout. A nemusí to trvat dlouho.
Kontrola proběhne, ani nevíte jak
Je třeba zmínit, že velkým nepřítelem mnohých podnikatelů jsou pochopitelně konkurenční udavači. Ti, kdo vás nesnáší, jimž vadíte a kazíte business vás budou testovat jako první a mile rádi si počkají na účtenku za jediný zakoupený rohlík.
Zároveň jsou tu oficiální kontroly EET, na které už se pracovníci příslušných úřadů chystají dopředu. A to třeba na základě udání nebo jakýchkoliv nejasností v evidenci tržeb. Takoví lidé obvykle přijdou v přestrojení za běžné občany a vyzkouší si vás, jak zdárně předkládáte svým zákazníkům účtenky. Jednou to bude postarší žena, jindy třeba rodina s dětmi, i tyto scénáře už byly zaznamenány.
Rozhodně neklaďte žádný odpor
Ať už se při kontrole EET proviníte či nikoliv, určitě v takovém případě neklaďte žádný odpor. Na druhou stranu mnozí odborníci radí celkem jednoznačně, nestavějte se do podřízených rolí. To rozhodně ne. Přesto spolupracujte.
Pokud některým věcem během kontroly nerozumíte, máte právo přivolat si třetí osobu, která bude takové kontrole přítomna. Dokonce vám nikdo nemůže zakazovat pořizovat si obrazový nebo zvukový záznam.
Při kontrole se snažte udržovat si stále aktivní přístup proti kontrolnímu orgánu a pokud budete z něčeho nařčeni neprávem, nebojte se bránit a ozvat. Samozřejmě ve slušném duchu. Nastat mohou i takové situace, kdy třeba nevydáte účtenku kvůli porouchanému zařízení a podobně. V takový okamžik platí tzv. liberalizace. Zjednodušeně řešeno, jako podnikatelé jste takovou věc nemohli ovlivnit, a proto byste za ní ani neměli nést jakékoliv následky. Je však pravdou, že je třeba si své jednání obhájit a prokázat svoji snahu o nápravu. Tohle všechno pak může být součástí kontrolního protokolu.
S protokolem nemusíte souhlasit
Podnikatelé při kontrolách EET dostávají také právo podání námitky proti vyhotovenému protokolu, respektive jeho obsahové části. Například kvůli podjatosti kontrolního orgánu. Nezapomínejte však na to, že takovou námitku je zapotřebí podat buď ve stanovené lhůtě prezentované v protokolu nebo do patnácti dnů od jeho vydání.