Hodláte si v roce 2020 pořídit vlastní bydlení? Plánujete koupi či stavbu rodinného domu? Dostali jste se do situace, kdy potřebujete jistý vyšší finanční obnos? Řešení nabízí hypotéka. Na co myslet a dát si pozor?
Hypotéka není jen cesta k vlastnímu bydlení
Hypotéka je pro řadu lidí jedinou možností pro získání vlastního bydlení. Jen vskutku málokdo si může koupit byt či dům bez hypotečního úvěru. Hypotéka se ovšem dělí na účelovou a neúčelovou. Účelový typ hypotéky je právě určen na pořízení vlastního bydlení, koupi bytu, stavbu domu či rekonstrukci. Účelová hypotéka má řadu výhod a v mnoha směrech je bezkonkurenční záležitostí. Investice do vlastního bydlení se rozhodně vyplatí.
Druhým typem je tzv. neúčelová hypotéka, kdy můžete získat potřebné finanční prostředky a investovat je do čehokoliv, aniž byste museli bance uvádět důvod a dokládat dokumenty ohledně nakládání se získanými penězi. Ať už si hodláte vzít hypotéku z jakéhokoliv důvodu, je třeba vědět, že se s tímto úvěrem pojí jistá pravidla. Na kterých 5 věcí je třeba myslet předem? Co neopomenout a s čím počítat před podáním žádosti?
Odhad nemovitosti
Abyste vůbec mohli uvažovat o hypotéce a následně žádat o peníze prostřednictvím tohoto finančního produktu, je třeba vědět, že hypotéka musí být zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Daná nemovitost se musí nacházet na území České republiky. Jednak může být zástavní nemovitost záměrem úvěru, ale také je možné ručit bytem, domem, nemovitostí určenou pro rekreační účel apod.
Ocenitelnou výhodou je to, že je možné ručit prostřednictvím třetí osoby, tj. zástavní nemovitost nemusí být ve vlastnictví žadatele o hypotéku. Důležité je vědět, že stanovení výše úvěru, tj. kolik vám bankovní společnost poskytne, závisí na odhadu dané nemovitosti. Rozhodně neplatí, že odhad nemovitosti odpovídá možné kupní ceně. Jakou má nemovitost cenu, posoudí kompetentní člověk, tedy znalec. Výše odhadu je ovlivněna hned několika faktory, jako je stav nemovitosti, její stáří, v jaké části neboli lokalitě se nachází, občanská vybavenost, velikost, poloha apod.
Porovnání nabídek aneb výběr nejvhodnější hypotéky
Dalším zásadním krokem je porovnávání a výběr nejvhodnějšího hypotečního úvěru právě pro vás. Nikdy nebrat hned první nabídku. Zejména dnes, kdy je na trhu řada bankovních institucí, tudíž díky vzniklé konkurenci je z čeho vybírat, ale také se v tom lze snadno ztratit apod. Jak nejlépe zmapovat situaci na trhu ohledně nabídek hypoték a lépe se v tom orientovat při výběru? Jak porovnat jednotlivé nabídky? V tomto případě vám pomůže hypoteční kalkulačka. Jedná se o efektivní online nástroj, který vám nejen pomůže, ale i usnadní rozhodování, výběr, šetří čas.
Je to snadné a rychlé. Stačí zadat podstatné údaje, tj. zda se jedná o účelový či neúčelový typ hypotečního úvěru, požadovanou výši úvěru, tedy kolik potřebujete peněz, a dobu splácení hypotéky. Zpravidla se jedná o rozmezí od 1 roku až na dobu 40 let. Za optimální se považuje doba splácení od 15 do 20 let, ale záleží pochopitelně na výši úvěru a také finančních schopnostech žadatele. Při zadání údajů vám kalkulátor hypotéky zobrazí výši měsíční splátky a úrokovou sazbu.
Zásadní význam RPSN
S úrokem hypotéky neodmyslitelně souvisí RPSN. Jde dokonce o jeden z nejdůležitějších údajů. RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů je cílovým ukazatelem. Na rozdíl od úrokové sazby RPSN zahrnuje veškeré ostatní neboli vedlejší výdaje, jako jsou různé poplatky, pojištění apod. Je rozhodně důležitější a pro vás podstatnější než samotný úrok. Jen takto zjistíte, kolik skutečně přeplatíte. Byť úroková sazba bude sebevíce lákavější, atraktivnější, tak se vždy orientujte při výběru dle hodnoty RPSN.
Jak se vypořádat s pojištěním
S hypotečním úvěrem úzce souvisí i další věc a tou je pojištění. Bankovní instituce požadují pojištění nemovitosti, ale zpravidla i nabízí pojištění schopnosti splácet. Zde je nutné si řádně prostudovat smlouvu před podpisem. Dostatečně se seznámit s obsahem smlouvy předem. Je třeba myslet i na to, že jestliže dnes máte dobré zaměstnání a pravidelný dostatečný příjem, nemusí tomu tak být za rok apod. Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, to vše jsou faktory, které ovlivní vaši finanční situaci, a pak oceníte, pokud budete mít sjednané pojištění.
Způsoby placení
Ověření možností ohledně placení. Jaké způsoby placení jsou akceptovatelné. Jak je na tom vámi zvolená finanční instituce v rámci moderní technologie. Na trhu je již řada bank, která své klienty nikterak neomezuje a maximálně jim vychází vstříc prostřednictvím nejbezpečnější služby pro bezkontaktní platby.
Dnes je tak už zcela reálné platit nejen mobilem, ale také využít možnosti placení hodinkami. Samotné zprovoznění bezkontaktních plateb na podporovaném modelu hodinek je snadné. Jde o čím dál více používaný způsob bezpečného placení.