Jak financovat auto pro podnikání?

Osobní automobil nebo dodávka jsou v některých pracovních oblastech doslova nepostradatelnou součástí daného businessu. Pakliže o nákupu nového vozu pro firemní účely uvažujete, jistě se vám hodí praktické informace o tom, jak takového záměru docílit. Nabízí se totiž čtyři varianty financování vozu, z nichž každá prezentuje určité výhody a nevýhody.

  • Nákup auta v hotovosti
  • Spotřebitelský úvěr
  • Finanční leasing
  • Operativní leasing

Nákup auta v hotovosti

Mezi nezpochybnitelné klady této varianty patří bezpochyby to, že ihned po úhradě daného vozu se stáváte jeho právoplatným majitelem. To vám rozhodně nikdo nevezme. Jako živnostník můžete provést jednorázový odpočet DPH z nákupu vozidla a zároveň je možné při platbě v hotovosti alespoň částečně ušetřit na daních.

To, že jste plnohodnotným majitelem vozu vás nebude nikterak svazovat, a to myslíme především v tom směru, že auto můžete půjčit v podstatě komukoliv se vám zlíbí.

Na druhou stranu nákup vozidla v hotovosti je spojen s vyšší vstupní investicí, kterou nemusí mít každý podnikatel. Zároveň si po pořízení vozu odečtete jen 20 % nákladů. Počítat musíte i s tím, že vás budou čekat nejrůznější poplatky spojené se servisem automobilu, jimž se jednoduše nevyhnete. Ne, pokud chcete, aby vám vůz přinášel dostatečný užitek a byl bezproblémový.

Spotřebitelský úvěr

Alternativou nákupu v hotovosti je pořízení vozu na splátky, a to za pomoci některého ze spotřebitelských úvěrů. Ideálně toho od banky nežli od nebankovní společnosti, protože právě tam docílíte lepších splátkových podmínek.

Spotřebitelský úvěr se v jistých věcech od nákupu za hotové moc neliší. Jste okamžitými majiteli vozu, nemusíte si hlídat počet najetých kilometrů a máte k dispozici jednorázový odpočet DPH. Připravit byste se však měli na to, že tato varianta má i jisté zápory.

Tak například musíte mít peníze na vstupní akontaci a kdyby vám náhodou ukradli vůz, je třeba jej stejně doplatit. I když to lze řešit volbou vhodného pojištění. Při nákupu vozu na spotřebitelský úvěr hlavně přeplatíte vámi požadovanou sumu o několik desítek tisíc korun.

Free-Photos / Pixabay

Finanční leasing

Naprosto odlišný scénář vám přináší finanční leasing. S jeho vyřízením pravděpodobně nebudete mít jakékoliv výraznější komplikace, což se nedá říci o zmiňovaném spotřebitelském úvěru. Těšit se můžete i na cenově dostupnější pojištění a příslušný servis.

Opakem toho však bude fakt, že vozidlo vám nebude říkat pane do té doby, dokud jej plnohodnotně nesplatíte. Zároveň se připravte na jistá omezení s využíváním automobilu. To se odvíjí od individuálních podmínek každé leasingové společnosti.

Operativní leasing

Poslední variantou financování nového automobilu je taková pomyslná nadstavba finančního leasingu, kterou je operativní leasing. V jeho případě zaplatíte na počátku pravděpodobně nejméně, a i následné měsíční náklady budou nižší nežli u klasického úvěru. Využít můžete praktický odpočet DPH a to hlavní, v ceně leasingu je také kompletní servis na jeho údržbu.

Je však pravdou, že při operativním leasingu se vlastně nikdy nestáváte majitelem vozidla a máte jej pouze půjčené. To může být pak omezující z pohledu rozsahu pojistky, abyste vůz náhodou nepoškodili více, než můžete. Zároveň vám bude stanoven maximální počet najetých kilometrů nebo dokonce definováno to, kdo automobil pro firemní účely může řídit.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *