Jak podnikat v karanténě

Pandemie koronaviru nás zasáhla na všech frontách. Lidé jsou často doma – kvůli nemoci, karanténě, s dětmi na distanční výuce, dobrovolnému nebo nařízenému home office. Prostě nemůžeme v takové míře vycházet a dělat běžné věci, jak jsme byli zvyklí. Mnoho podnikatelů bylo nuceno své provozy přerušit a neví, kdy a zda je vůbec budou moci otevřít. 

Mnohým z nás uvedená situace zkomplikovala život a až odezní, hodně odvětví projde velkou změnou. Tyto změny však nemusí být pouze hrozbami – naskýtají i příležitosti, a to především v modernizaci a digitalizaci. Zákazníci byli nuceni náhle změnit své chování a uvažování. Přizpůsobení se této situaci tak může přinést vašemu podnikání konkurenční výhodu do budoucna. 

Níže přinášíme tipy na podnikání, které jsou v současné době na vzestupu. Dá se říci, že jsou do jisté míry i vzájemně provázány.

Jak podnikat v on-line prodeji

Zákazníci si zvykli na přísnější hygienická opatření, stali se v podstatě součástí jejich uvažování, a tak se stále častěji vyhýbají osobní přítomnosti v prodejnách a nakupují on-line přes e-shopy. Jak toho využít? Pokud máte kamenné prodejny, udělejte si přehled o jejich ziskovosti. Pokud jsou ztrátové nebo jejich ziskovost povážlivě klesá, pouvažujte nad tím, zda není vhodná doba pro zřízení e-shopu, nebo pokud jej již máte, tak pro jeho vylepšení a propagaci. Vytvořit e-shop již dnes není nic příliš složitého, existují platformy, na kterých lze webovou stránku sestavit v podstatě uživatelsky bez nutné znalosti programování, a následně ji naplnit kvalitně a přehledně zpracovaným produktovým obsahem. Aby byl celý proces dotažen do konce, je vhodné využívat kvalitní skladový software, zajistit plynulou expedici a pohlídat finanční toky.

Pro on-line prodej stačí založit volnou živnost č. 48 Velkoobchod a maloobchod:

https://www.profi-kancelar.cz/zalozeni-s-r-o-pro-volne-cinnosti/#48

 

Živnost doprava a rozvoz

S výše uvedenými změnami v nákupním chování spotřebitelů, které se přesouvá k on-line prodeji, souvisí i větší potřeba jeho distribuce. Zboží dlouhodobé spotřeby se stále častěji doručuje přímým rozvozem rozvážkovou službou a zboží krátkodobé spotřeby, tedy typicky potraviny, je distribuováno během několika hodin kurýrem přímo k zákazníkovi. Poptávka po spolupráci na rozvozu je ze strany prodejců velká. Výhodou takového podnikání je jeho jednoduchost, nenáročnost na vzdělání či praxi a snadnost navázání vztahu s obchodními partnery. Navíc bývá možné se flexibilně domluvit na časových možnostech a pojmout to i jako přivýdělek ke stávajícímu zaměstnání. Pokud rádi jezdíte a s úsměvem jednáte s lidmi, reálně o takové brigádě uvažujte a kdo ví, zda u rozvozů neskončíte na delší dobu.

Pro dopravu je třeba aktivovat koncesi na tzv. malou nákladní dopravu do 3,5 tuny, která je však přidělována automaticky, není třeba nic speciálního dokládat:

https://www.profi-kancelar.cz/zalozeni-sro-zivnosti/zalozeni-s-r-o-autodoprava/

Jak začít s vývojem softwaru

Poptávka po pracovnících v oblasti IT je dlouhodobě vysoká. Pokud se zabýváte přímo vývojem softwaru nebo s ním máte nějaké zkušenosti, možná pro vás stojí za úvahu, zda není teď ta pravá chvíle založit si vlastní společnost. Pravděpodobně máte své místo jisté, ovšem v souvislosti s ukončením dlouhodobého projektu nebo snaze změnit určitý stereotyp nemusí být od věci uvažovat ne nad přesunem do jiné firmy, ale nad založením vlastní. Máte-li nějaké kontakty, co kdybyste je zkusili oslovit a udělat si průzkum ohledně jejich zájmu a možné klientely. Můžete být překvapeni, kolik pozitivní odezvy se vám vrátí. 

Vývojářské IT služby spadají do volné živnosti č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály:

https://www.profi-kancelar.cz/zalozeni-s-r-o-pro-volne-cinnosti/#56

Informace k samotnému založení s.r.o. naleznete v našem samostatném článku:

https://www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz/zalozit-sro-zalozeni-firmy/

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *