Hypotéční úvěr je finančním produktem, který přijde vhod každému, kdo nemá dostatek peněžních prostředků na financování vlastního obydlí. Tento bankovní úvěr mimochodem nadchne nejenom běžné zaměstnance, ale také živnostníky. Jenže, jak je to u OSVČ, když hlavním dokumentem při schvalování hypotéky je právě velikost pravidelného příjmu?
Ten může zaměstnanec v plné výši doložit prostřednictvím dokladu od zaměstnavatele. Podnikateli zbývá jediné, a to je ukázat poslední daňové přiznání. Možná si ale nyní říkáte, v čem je problém? Tak například to v tom, že většina osob samostatně výdělečně činných se snaží minimalizovat své skutečné zisky, aby prostřednictvím daňového přiznání odváděla co nejmenší daně. Akorát u hypotéky se to moc nevyplatí.
Zvyšte si šanci na získání hypotéky jako OSVČ
Jestliže využíváte k maximální spokojenosti výdajové paušály, pak se jich zkuste před žádostí o hypotéční úvěr vzdát a zdaňte své skutečné příjmy, které mohou rázem trochu narůst. Zároveň celý proces poskytnutí hypotéky co nejvíce promyslete. Vzhledem k tomu, že budete předkládat poslední daňové přiznání, načasujte si žádost o úvěr tak, abyste bance přinesli to nejlepší. To znamená buď loňské nebo aktuální, kdy s hypotékou třeba chvíli počkáte.
Pakliže se v oblasti daní moc dobře neorientujete, je nejlepší vyhledat finančního poradce, respektive specialistu, jež vám se vším poradí. Možná se nakonec budete divit, ale své skutečné příjmy můžete navýšit tak, že hypotéku bez problému obdržíte.
A kdybyste náhodou neuspěli u jednoho bankovního domu, pak své sny o vlastním bydlení v žádném případě nezatracujte. Jednoduše se vydejte do další banky, protože každá z nich přihlíží ke klientovi trochu jinak a individuálně. To znamená, že jinde můžete uspět.
Jaké věci ovlivní vaši žádost o hypotéční úvěr?
V první řadě to bude velikost příjmů. Do nich mimochodem můžete započíst také ty pocházející například z pronájmu a dalších přidružených činností. Tím pádem zvýšíte svoji celkovou bonitu. Vědět byste měli i to, k jakým faktorům banky primárně přihlíží při schvalování výsledné žádosti o hypotéku.
- Celková doba podnikání osoby samostatně výdělečně činné
- Prostředky určené pro životní minimum dané domácnosti
- Ostatní půjčky a finanční závazky, které je třeba z celkových příjmů odečíst
Jako OSVČ máte na hypotéku stejný nárok, jako běžní zaměstnanci. Připravit se však musíte na to, že cesta k vytoužené peněžní sumě může být trochu trnitější a možná i zdlouhavější.