Kdy vás může zaměstnanec požádat o zkrácení pracovní doby?

Většině firem a podnikajícím subjektům vyhovuje to, když zaměstnávají pracovníka na plný úvazek. Má to samozřejmě spoustu nejrůznějších důvodů. Minimálně to, že na danou práci budete mít třeba jen jednoho člověka a nemusíte opakovaně zaučovat dva lidi.

Dále by šlo zmínit i věci související s náklady na daného zaměstnance. Jsou to například odvody, zpracování mezd a bezpochyby i hodně dalších věcí. Není se proto čemu divit, že nejčastěji se v České republice v rámci pracovní smlouvy setkáte především s plnohodnotným pracovním úvazkem. V okolních státech tomu tak ale není a spousta zaměstnavatelů preferuje, popřípadě připouští i zkrácené úvazky. A kdy vás o něj může zaměstnanec požádat?

Kdo může vyžadovat zkrácený úvazek?

Takových lidí může být samozřejmě přehršel. Obvykle jsou to však pracovníci, jež se například starají o nemohoucího člověka a větší část dne musí trávit právě s ním. Výjimkou nejsou ani těhotné ženy, které mají mnohdy od lékaře potvrzení o tom, že nemohou kvůli svému zdravotnímu stavu vykonávat plnohodnotnou pracovní dobu.

Aymanjed / Pixabay

Zapomínat bychom neměli ani na matky s dětmi mladšími jak 15 let, o něž je třeba pečovat a často taková péče zasahuje právě do běžného pracovního úvazku. Tak přesně tyto skupiny lidí jsou do jisté míry podpořeny i zákoníkem práce a mohou si pořádat o zkrácený úvazek.

Na takovou žádost samozřejmě musíte reagovat. Opora zákona je v tomto směru celkem výrazná. Přesto tento požadavek můžete s klidným srdcem odmítnout, a to hlavně v okamžiku, kdy by takový proces ohrozil plynulost pracovních provozů. Jde o vážné pracovní důvody ovlivňující chod vaší společnosti.

Změna na plný úvazek

Jestliže jste některým svým zaměstnancům povolili zkrácenou pracovní dobu, rozhodně to není důvod k tomu, abyste ji měnili na plnou pracovní dobu. To se týká především žádostí mnohých zaměstnanců, jimž například odrostou děti nebo už nemají v péči nemohoucí osobu a mohou se svému zaměstnání věnovat plnohodnotně.

I v tomto směru máte jako zaměstnavatel právo odmítnout takový požadavek. A to hlavně z důvodu, že jste například přijali další osobu na druhý zkrácený úvazek. Pozor si dávejte také na to, když budete chtít svému pracovníkovi nakázat ztrácenou pracovní dobu, jíž samozřejmě může odmítnout. Kdybyste mu za tento odpor dali výpověď, budete muset uhradit patřičné odstupné uvedené v zákonu.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *