Mnozí začínající podnikatelé se do nového podnikání pouštějí samostatně a veškerou náročnou práci spojenou se založením a provozem podniku zvládají sami.
Lidé jsou ale také společenští tvorové a od mateřské školky až po vysokou školu jsou ve společnosti svých vrstevníků. V zaměstnání také většina lidí pracuje v kolektivu.
Pokud někdo pojme podnikatelský nápad se svými vrstevníky ze školy nebo z práce, pravděpodobně se do podnikání pustí společně. Pokud je však podnikatelský nápad čistě podnikatelův vlastní, pravděpodobně si nepředstavuje, že by se na něm podílel někdo další.
Je dobrý nápad pustit se do podnikání sám? To záleží na řadě faktorů, včetně podnikatelova temperamentu a složitosti jeho podnikání. Nikdo není odborníkem na všechny aspekty podnikání, takže pokud se do něj pustí podnikatel sám, bude si muset najmout někoho na to, co mu nejde. A najmout někoho dříve, než má podnikatel příjmy, může být problematické.
Podívejme se na výhody a nevýhody zahájení samostatného podnikání oproti zahájení podnikání se společníkem.
Výhody a nevýhody SAMOSTATNÉHO zahájení podnikání
Výhody
- Samostatné podnikání je nejjednodušší organizační struktura.
- Nebude docházet ke konfliktům ohledně obchodních rozhodnutí.
- Podnikatel je nesporně zdrojem svého vlastního úspěchu.
Nevýhody
- Podnikatel musí dělat všechno, i když není odborníkem na všechno.
- Podnikatel nemůže jen tak odjet na dovolenou, aniž by zavřel firmu. Nebo musí najít takové technologie, aby mohl podnikat i na dovolené.
- Největší potenciální problém? Podnikatel nemá žádnou zpětnou vazbu pro své nápady a nikoho, kdo by mu poskytl druhý názor.
Výhody a nevýhody zahájení podnikání se SPOLEČNÍKEM
Výhody
- Více hlav víc ví. Profesor Ed Roberts z MIT Sloan School ve své studii zjistil, že pravděpodobnost úspěchu se zvyšuje s velikostí týmu až na čtyři nebo pět podnikatelů.
- Příspěvek společníka k počátečnímu kapitálu podnikateli umožní rychleji rozšířit podnikání.
- Je větší šance, že podnikatel bude mít k dispozici ty správné talentované společníky pro všechny aspekty podnikání.
Nevýhody
- Rozhodování je obtížné, pokud mají společníci odlišné názory; nutně dojde ke konfliktům.
- Je nutné zvolit vhodnou organizační strukturu, která bude vyhovovat potřebám všech společníků.
- Strategie odchodu je mnohem složitější a zároveň potřebnější.
Co byste měli hledat u společníka?
Ideální společník doplňuje podnikatelovy nedostatky odpovídajícími silnými stránkami, sdílí jeho hodnoty a respektuje jeho názory. Společníci musí sdílet podnikatelovo přesvědčení, že podnikatelský nápad má smysl, a musí být ochotni investovat čas a peníze úměrně svému podílu na podnikání.
Alternativy obchodních partnerství
Další alternativou je uzavření obchodního partnerství, v němž jiná firma převezme aspekt podnikání, který není podnikatelovou silnou stránkou, ale zachová si vlastní podnikatelskou identitu. Je podnikatelova firma příliš malá na to, aby získala geografický dosah, který bude potřeba k dosažení životaschopného rozsahu? Řešením může být distribuční partner. Nebo je možná podnikatelova odbornost v oblasti prodeje a marketingu, ale nemá zkušenosti s výrobou. Řešením může být výrobní partner.
Ať už dělá podnikatel cokoliv, je nutné nepřijmout společníka bez podrobné, životaschopné smlouvy, která stanoví podíl každého z nich na vlastnictví, způsob rozdělení zisků a ztrát a která určí role, povinnosti a časové závazky každého ze společníků. Smlouva by měla zohlednit způsob řešení sporů a jasně definovat, jak budou rozdělena aktiva, závazky a výdaje, pokud bude nutné partnerství z jakéhokoli důvodu zrušit.
Zdroj obrázku: unsplash.com