Pracovní poměr vs. práce na volné noze

Toto dilema řeší určitě nejenom bezpočet mladých lidí na konci studia, ale také spousta postarších občanů s životními zkušenostmi. Vydat se cestou zaměstnání s pevnou pracovní dobou nebo dát raději přednost podnikání a realizovat své sny vlastním přičiněním? Je pravdou, že na otázku, zda je lepší pracovní poměr nebo práce na volné noze nelze jednoznačně odpovědět. Každý člověk je totiž individuální, má odlišné potřeby a cíle.

I přesto by vám tento článek mohl do jisté míry otevřít oči, protože právě v následujících řádcích se zmíníme o kladech obou řešení.

Výhody zaměstnání na plný úvazek

Nejprve se pojďme vrhnout na klasický pracovní poměr. V jeho prospěch jednoznačně hovoří jistoty, jež vám přinese právě zaměstnavatel. Obvykle to není jen stálý plat každý měsíc, ale i řada benefitů, mezi něž patří placená dovolená, příspěvek na stravu, pracovní pomůcky, služební automobil, telefon, notebook a spousta ostatních bonusů.

Každý měsíc vám přijde výplata na účet. Každý den budete chodit na pracoviště, které budete důvěrně znát. Tohle všechno je pracovní poměr v celé své kráse. Samozřejmě s drobnými modifikacemi podle toho, jakému oboru se věnujete a v jaké společnosti budete pracovat.

Ve výčtu kladů spjatých s plným úvazkem by šlo každopádně pokračovat. Mezi výhody se řadí i kompletní vyřizování daní, odvodů a podobných věcí. Tohle všechno za vás bude obvykle zpracovávat zaměstnavatel a vy s žádnou administrativou nemáte práci.

Free-Photos / Pixabay

Výhody živnostenského podnikání

Opakem plného úvazku je práce na volné noze. Ve prospěch této kariérní cesty jednoznačně hovoří svoboda, které se vám dostane ve všech ohledech. Nutno podotknout, že o to více budete muset dbát na patřičnou zodpovědnost, jelikož za vás nic nikdo nevyřídí.

Při své osobní realizaci se můžete pohybovat v podstatě kdekoliv. V rámci shánění zakázek máte neomezené možnosti a je pouze na vás samotných, zda danou práci budete chtít realizovat nebo ji odmítnete. V ideálním případě se můžete věnovat pouze tomu, co vás skutečně baví a uživí.

Pokud budete patřičně flexibilní a úspěšní, máte oproti klasickému zaměstnání podstatně větší šanci vydělat si více peněz. Z výdělků sice můžete odvádět vyšší částky, ale i přesto je nezávislost z pohledu odměny rozhodně markantnější.

4/5 - (1 vote)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *