Daňové přiznání fyzických osob je procesem, kterému se v dnešní době nevyhne nikdo. Pakliže totiž máte nějaké pravidelné příjmy, musíte je také zdanit, tak to jednoduše ukládá zákon. Tento článek však nebude pojednávat o tom, co je třeba danit, ale o tom, co danit nemusíte.
Existujte pár vybraných příjmů, jež do daňového přiznání fyzických osob dávat není třeba a tím pádem se zbytečně nepřipravujete o peníze.
Jednou zdaněné a příležitostné příjmy
Z logiky věci vyplývá, že pokud už jednou došlo ke zdanění příjmu, nebudete jej danit znovu. To se týká nejrůznějších oblastí. Typickým příkladem jsou úroky na spořících produktech, které podléhají zdanění a vy dostáváte na účet jen čistý výdělek. To samé se týká také autorských honorářů.
Druhou kapitolou jsou nepravidelné příjmy, jež jsou obvykle ve formě libovolných brigád. V žádném případě nesmí jít o stále se opakující zdroj příjmu. Takže například jednorázový prodej vlastní sklizně za zahrádky, brigáda nebo občasný pronájem věcí.
Tyto příjmy jednoduše můžete vypustit z daňového přiznání fyzických osob, splňovat však musíte dvě zásadní věci.
- Příjem se nebude pravidelně opakovat
- Jeho velikost nepřekročí hranici 30 000 Kč za rok
Pakliže by tomu bylo naopak, jste povinni i tyto příjmy zdanit.
Vybrané příjmy ze zaměstnání
Spousta lidí je zvyklá na to, že u svého zaměstnavatele dostane řadu příjemných benefitů. Jestliže se ale bojíte, že je budete muset také přiznat, jste na omylu. Od zdanění je oproštěna řada věcí. Mezi ty nejčastější patří následující.
- Příspěvky na životní pojištění do výše až 24 000 Kč ročně
- Příspěvky na penzijní připojištění
- Příspěvky na podporu u stavebního spoření
Vyhnout se můžete i zdanění příspěvků na bydlení, které by neměly překračovat hranici 3 500 Kč měsíčně. To samé platí pro příspěvky na stravu a mnohé další. Nic z toho nemusíte uvádět ve svém daňovém přiznání fyzických osob.
Výjimku mají také nejrůznější dávky
Za plnohodnotný příjem, jež byste měli uvést v daňovém přiznání se nepovažují sociální dávky. A to jsou takové, které dostanete nejenom na úřadu práce, ale i na sociálních odborech městských úřadů. Typickými představiteli tohoto typu příjmu jsou podpora v nezaměstnanosti, dávky z nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, dávky pěstounské péče, příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a jim podobné.
V okamžiku, kdy obdržíte takový finanční obnos, a to i pravidelně, nemusíte jej uvádět do daňového přiznání fyzických osob.