Staňte se podnikatelem ještě před 18. rokem věku

Vybaví se to určitě spoustě lidí při vzpomínce na mladistvá léta. Bylo vám šestnáct nebo sedmnáct a měli jste velkou touhu dobýt svět? Chtěli jste se pustit do podnikání a rozjet business, jemuž se budete moci věnovat místo pracné brigády ve fabrice? Ano, takovou touhu mělo a má spousta lidí, jenže jak si zařídit potřebné živnostenské oprávnění v takto mladém věku a lze to vůbec?

Odpověď na tuto otázku potěší mnohé. Ano, v dnešní době máte možnost podnikat ještě před tím, než vám bude osmnáct let. Musíte však vědět, jaká cesta vede k tomuto vytouženému cíli.

Udělení souhlasu rodičů či zákonného zástupce

Nový občanský zákoník je v tomto ohledu poměrně jasně vypovídající. Pokud jako mladiství chcete podnikat v libovolném oboru, musíte s touto žádostí začít nejprve u svých rodičů, potažmo u zákonného zástupce.

Rodiče jsou ti, kdo vám musí udělit písemný souhlas s tím, že můžete začít podnikat v útlém věku, respektive jejich souhlas potřebujete pro budoucí soud. Oni vás mimochodem znají nejlépe, takže jsou svým způsobem takovým odrazovým můstkem pro posouzení toho, zda máte opravdu zajímavou vizi nebo je obtěžujete s naprostou zbytečností.

V tomto případě není vyžadován souhlas obou rodičů, povětšinou stačí jenom jednoho z nich. Důležité je ale i to, aby ten druhý nebyl proti, protože pak se u soudu vše komplikuje.

Žádost o přivolení soudu

Následně přichází na přetřes rozhodnutí soudu. Pokud si však myslíte, že k udělení brzké svéprávnosti nezletilého stačí jen souhlas rodičů, jste na omylu. I soud si vyslechne podnikatelský záměr mladistvé osoby a na základě jeho výpovědí rozhodne o tom, zda jde o dostatečně vyspělou osobu schopnou rozhodovat se o důležitých věcech.

  • Vydání podnikatelského oprávnění
  • Spravování financí
  • Pronájem prostor a mnohé další úkony

Udělená svéprávnost se pak bude vztahovat pouze pro účely provozování podnikání dle živnostenského zákona. Pokud byste v průběhu podnikání dítěte nabyli dojmu, že to pro něj není zrovna ta správná cesta, máte možnost svůj souhlas omezit nebo odvolat. Počítat však musíte opět s přivolením soudu, který rozhodne, zda jde o oprávněný úkon.

Důležité je zmínit, že uchazeč o svéprávnost by měl být ve věku od šestnácti do osmnácti let.

Discendente / Pixabay

Alternativní možnost podnikání

Pokud by nezletilý mladiství neobstál u soudu nebo rodiče nechtějí dítěti povolit podnikatelskou činnost, existujte samozřejmě ještě jedno řešení. A to, že nezletilá osoba bude podnikat na své rodiče, potažmo na zákonného zástupce. To ale pochopitelně přináší jistá omezení a mladého podnikatele okrade o určitou svobodu a rozhodovací možnost.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *