Zálohy na daň z příjmů fyzické osoby

V dnešním článku si přiblížíme jaké jsou zálohy na daň z příjmů fyzické osoby.

Velkou výhodu mají začínající podnikatelé. Ti v prvním roce podnikání žádné zálohy neplatí. Zálohy na daň z příjmu neplatíte také ani v tom případě, pokud Váš zisk je malý. Malý zisk je definován, pokud jste za předcházející rok platili daň z příjmů 30.000 Kč a méně.

martaposemuckel / Pixabay

V případě, že za předcházející rok jste měli daň z příjmů mezi 30.000 Kč až 150.000 Kč, zaplatíte dvě zálohy. Pak každá další záloha bude ve výši 40 % poslední daně z příjmů. Tu zaokrouhlíte na celé stokoruny nahoru. Splatnost je vždy 15. června a 15. prosince, neboli platíte pololetně.

Při překročení hranice daně z příjmů více než 150.000 Kč za předchozí rok, zaplatíte čtyři zálohy a to každou ve výši 1/4 předchozí daně. Zálohu zaokrouhlíte na celé stokoruny nahoru. Splatnost zálohy je vždy 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince, tedy kvartálně.

V případě, že zdanitelnou činnost ukončujete, přestanete platit zálohy od splátky následující po dni, v němž došlo ke změně. Ukončení činnosti musíme nahlásit na příslušný finanční úřad.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *