Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?

Každý zaměstnanec i podnikatel se snaží ročně uplatit co nejvíce slev na daních, což je pochopitelné a logické. Tyto kroky totiž vedou ke snižování daňového základu a zároveň k menším odvodům. Mnohdy je možné získat i nějaké peníze navíc.

Velice oblíbenou daňovou úlevou je sleva na manželku nebo manžela. Tu mohou využít obě dvě skupiny žadatelů, tedy jak zaměstnanci, tak živnostníci. Tato možnost je samozřejmě spojena se splněním určitých podmínek, o nichž si povíme trochu více.

Omezení pro podnikatele?

Nežli přistoupíme ke konkrétním číslům, zmíníme ještě omezení spojené především se živnostníky. Pakliže máte zaměstnání a podnikání je vaší vedlejší činností, můžete o slevu žádat za předpokladu, že základ daně z podnikání bude nižší, než 50 % celkového základu daně.

Nově budou moci žádat také živnostníci využívající paušály, pro něž je podnikání hlavní činností, avšak na úkor toho, že dojde ke snížení maximálních výdajů u daného paušálu, a to o polovinu.

Kdy je možné získat slevu na manželku?

sleva na manzelkuNyní se dostáváme k situaci, kdy můžete uplatňovat slevu na manželku nebo manželka. Vždy musí jít o osobu, která je vaší formální manželkou, popřípadě o manžela v rámci registrovaného partnerství. Jestliže došlo ke sňatku během roku, lze ze základu daně odečíst jen poměrnou část.

Sleva na manželku činí aktuálně 24 840 Kč. Jestliže je manželka držitelem průkazu ZTP/P, pak se tato úleva znásobí na částku 49 680 Kč. Abyste mohli žádat, nesmí celkové příjmy manželky přesáhnout částku 68 000 Kč za rok. A právě zde je nutné rozlišovat, jaké příjmy lze do této skupiny zahrnout a jaké nikoliv.

  • Příjmy, jež se započítávají – hrubá mzda ze zaměstnání a z podnikatelské činnosti, dávky v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmu nemovitostí, důchod, nemocenská
  • Příjmy, které se nezapočítávají – rodičovský příspěvek, penzijní připojištění, dávky sociální péče, státní podpora v rámci stavebního spoření, rodičovský příspěvek, hmotná nouze

Důležité je také zmínit, že tento příjem není třeba nijak zvlášť dokládat. Vše závisí pouze na čestném prohlášení poplatníka. Připravit se však můžete na to, že si finanční úřad může ověřit některé příjmy, zda nepřesahují uvedenou hranici.

Sleva na manželku je navíc odečitatelná pouze jednou ročně, a to v období, kdy podáváte daňové přiznání finančnímu úřadu, kde možnost využijete.

Pakliže splňujete výše uvedené podmínky, nepropásněte šanci využít slevu na manželku, jejíž výše je vlastně stejně vysoká, jako sleva na poplatníka, díky čemuž lze ušetřit nemalé peníze.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: hokmesso).

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *