Zná to bezpochyby většina podnikatelů. Čas od času potřebujete peníze navíc, abyste naplnili sklady, uhradili platby subdodavatelům anebo řešili nečekané výdaje. Možná se nyní domníváte, že tyto situace lze realizovat za pomoci jednorázové půjčky. Ano, opravdu to jde, ale není to z pohledu podnikání zrovna nejflexibilnější model.
Daleko praktičtější je revolvingový úvěr pro podnikatele, který je k takovému financování, jako stvořený. Pokud jste o něm doposud neslyšeli a nevyužíváte jej, začtěte se do následujících řádků.
Co je to revolvingový úvěr?
Pod tímto pojmem si představte krátký provozní úvěr poskytovaný bankovní společností. Jeho princip fungování je velice triviální. Vypůjčenou částku postupně splácíte a zároveň můžete čerpat ještě další peněžní prostředky, a to do výše před-schváleného limitu neboli úvěrového rámce.
Při každé potřebě financí tak není nutné kompletně realizovat novou žádost o půjčku a k penězům se dostanete mnohem snáze. Povětšinou jde o účelový revolvingový úvěr. To znamená, že byste jej měli primárně využívat pouze pro potřeby podnikání, potažmo budete financovat hlavně oběžný majetek své firmy.
Nastavení revolvingového úvěru
Pokud máte jako živnostníci či majitelé firem zájem o něco podobného, připravte se na to, že na počátku všeho bude kompletní nastavení revolvingového úvěru a vyřešení administrativních povinností. Nejprve dojde ke stanovení úvěrového rámce, jež se vypočítává podle mnoha kritérií, včetně vaší celkové solventnosti.
Pak můžete začít revolvingový úvěr čerpat a splácet za pomoci tzv. „tranší“, a to na základě svých potřeb a splatnosti pohledávek. S pomocí tohoto úvěrového řešení budete moci financovat i libovolné kontrakty.
Výhody a nevýhody revolvingového úvěru
Jestliže váháte o tom, zda revolvingový úvěr využít či nikoliv, možná vám pomůže níže uvedený seznam kladných a záporných vlastností tohoto produktu.
Mezi výhody určitě patří to, že peníze lze čerpat opakovaně, aniž byste znovu a znovu podávali nějakou žádost. Čerpat navíc můžete peněžní prostředky ještě dříve, než je budete mít splacené, a to i prostřednictvím platební karty, jíž obdržíte k revolvingovému úvěru. Pozitivní je i to, že s vyřízením nemusíte podstupovat žádnou náročnou administrativu.
Opakem výše uvedených kladů jsou samozřejmě trochu vyšší úrokové sazby a vyšší minimální splátky. Pokud nebudete patřit mezi příliš bonitní klienty počítejte s tím, vám bude stanoven nižší úvěrový rámec.
Sami tedy posuďte, zda se vám takové řešení v rámci podnikání vyplatí či nikoliv.