Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti je druhem příjmu, který vám vyplácí stát v případě, kdy nemáte žádnou práci. K tomu pochopitelně dochází za určitých podmínek a v adekvátní výši. Jestliže jste právě skončili v zaměstnání nebo s podnikáním a nemůžete najít žádný jiný zdroj peněz, pak postupujte dle následujícího návodu a dopracujete se k nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Jak získat podporu v nezaměstnanosti

V první řadě bychom vám měli prozradit, jak se vlastně domoci tohoto peněžnímu příspěvku. Hlavním předpokladem je to, že aktuálně nemáte žádný zdroj příjmu. Pak byste se tedy měli dostavit na nejbližší úřad práce České republiky a splnit následující podmínky.

Tou nejhlavnější je to, že jste v posledních dvou letech přispěli svou činností na důchodové pojištění v délce alespoň 12 měsíců. A nemusí to být pouze v rámci klasického pracovního poměru, ale také díky náhradní pracovní době. Ta pochopitelně nabývá nejrůznějších podob.

  • Péče o dítě ve věku do 4 let nebo o osobu se závislostí.
  • Pobírání invalidního důchodu.
  • Připravování někoho se zdravotním postižením na pracovní proces.

Dále je třeba splnit to, že aktuálně nepobíráte žádný starobní důchod, nevznikl vám nárok na výsluhu a nebyli jste z práce vyhozeni kvůli obzvlášť závažným problémům. Teprve poté máte možnost získat podporu v nezaměstnanosti. A pokud nevíte, jak vysoký příspěvek je a jak dlouho jej budete pobírat, začtěte se do dalších řádků.

Výše podpory v nezaměstnanosti

Velikost podpory se v plném rozsahu odvíjí od toho, jak vysoký byl váš poslední čistý příjem. Zpracována je pochopitelně průměrná hodnota za určité období. V závislosti na tom, jak dlouho budete pobírat podporu se dopracujete k těmto číslům.

  • 65 % z průměrné čisté mzdy dostanete první dva měsíce
  • 50 % z průměrné čisté mzdy dostanete další dva měsíce
  • 45 % z průměrné čisté mzdy budete dostávat po zbytek čerpání podpory v nezaměstnanosti
MabelAmber / Pixabay

A jak dlouho ji vlastně budete čerpat? Na to existuje velice snadná odpověď. To je dáno především věkem žadatele, který má nárok na tento příspěvek. Pokud jste stáří do 50 let, můžete dostávat podporu v nezaměstnanosti jen po dobu pěti měsíců. Ve věkovém rozpětí od 50 do 55 let je do délka trvání 8 měsíců a uchazeči starší 55 let mají nárok na podporu po dobu 11 měsíců.

Co když si práci nemůžete najít delší dobu?

Při čerpání podpory v nezaměstnanosti pochopitelně musíte navštěvovat příslušný úřad práce, využívat nabízené pracovní nabídky a chodit po pohovorech. Zkrátka aktivně se podílet na tom, abyste si našli nové pracovní uplatnění. Pokud k tomu nebude delší dobu docházet, je řešením takové situace rekvalifikace placená státem. Kurzy, které vám rozšíří znalosti v daném oboru a vy při hledání nového zaměstnání snáze uspějete.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *