Paušální výdaje v roce 2018

Paušální výdaje neboli výdajové paušály. To je jeden z velice oblíbených způsobů danění výdělku u živnostníků a podnikajících subjektů. Nejčastěji se s ním setkáte hlavně v kombinaci s daňovým přiznáním. Zjednodušeně řečeno – pokrývány jsou charakterově odlišné profese, jimž náleží rozdílné procento uplatnitelné na výdaje. I když neodpovídají těm skutečným.

Výdajové paušály jsou proto mezi řadou živnostníků velice oblíbené a vždy vzniká poměrně velké pozdvižení, pokud se s nimi hýbe nebo se cokoliv mění. A právě k tomu došlo k 1. červenci 2017. Na co se tedy můžete těšit v nadcházejícím roce?

Snižování stropů paušálních výdajů

Co čekat jiného než snižování, ke kterému po posledních změnách opět došlo. Strop byl modifikován komplexně pro všechny kategorie výdajových paušálů. Snížení dosáhlo výše padesáti procent, což je značné omezení především pro živnostníky a podnikatele s vyššími příjmy.

Autor: fsecart

Níže vám představíme aktuální výše stropů paušálních výdajů.

  • Příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a příjmy z podnikání řemeslného = 800 000 Kč
  • Příjmy ze živnostenského podnikání = 600 000 Kč
  • Příjmy ze samostatné činnosti = 400 000 Kč
  • Příjmy z nájmu a z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku = 300 000 Kč

Z tohoto výpisu plyne, že pokud si vyděláte více, jak výše uvedené stropy, musíte takový výdělek přiznávat již klasickou cestou. Příjmy nad uvedené částky nelze danit výdajovými paušály.

Na druhou stranu přišla ještě jedna novinka spjatá s novelizací paušálních výdajů. A tou je vedle snižování stropu návrat slevy na daň na manželku/manžela, včetně slevy na daň na děti. To budiž určitou kompenzací do následujícího období.

Vyberte si, jak tomu bude v roce 2018

Vzhledem k tomu, že ke změně paušálních výdajů došlo teprve v polovině roku 2017, máte při zdanění příjmů z podnikatelské činnosti v roce 2018 na výběr. Zdaňovat budete samozřejmě období 2017 a bude jen na vás, jaké možnosti dáte přednost.

  • Zachování starých výdajových paušálů s vyššími stropy bez možnosti uplatnění daně na manželku a dítě.
  • Využití nových snížených stropů paušálních výdajů, včetně možnosti uplatnění daně na manželku a dítě.

Nutno podotknout, že varianta volby se vám nabízí pouze jednorázově pro rok 2018. V nadcházejících letech už se budete muset přizpůsobit aktuální novele zákona. Otázkou tedy zůstává, co pro vás bude výhodnější v roce 2018 a vyplatí se vám výdajové paušály ještě v dalších letech?

4.7/5 - (11 votes)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *