Možnosti podnikání při zaměstnání

Někteří zaměstnanci se nespokojí jen s jednou prací, respektive s jediným příjmem a hledají možnost dalšího přivýdělku. Tu lze spatřit v podnikatelské činnosti, potažmo ve vedlejší činnosti, jíž lze provozovat vedle hlavního zaměstnání.

Vedlejší podnikání je samozřejmě doprovázeno nejrůznějšími omezenými, doporučeními a povinnostmi. Jestliže o takovém kroku uvažujete, budou se vám hodit následující informace.

Zeptejte se svého zaměstnavatele

Vzhledem k tomu, že jde o vedlejší podnikatelskou činnost, větší váhu má bezpochyby vaše primární a hlavní zaměstnání. Rozhodnete-li se udělat si živnostenský list, informujte o tom nejprve svého zaměstnavatele. Mnozí z nich si dokonce prostřednictvím pracovních smluv vyhrazují právo, že jejich pracovníci nebudou vykovávat činnost pro nikoho jiného. Někdo má zakázáno „jen“ podnikat ve svém oboru. Situace se v tomto případě různí.

Pakliže máte zájem podnikat při zaměstnání, vždy si takový krok nechce schválit zaměstnavatelem. Popřípadě se dohodněte na jasně daných podmínkách, aby v nadcházejícím období nedošlo k problémům na pracovišti vedoucím k rozvázání pracovního vztahu. Ideální je písemný souhlas.

Vyřiďte všechny náležitosti

vedlejsi podnikaniZ pohledu administrativních povinností se vás budou týkat stejné povinnosti, jaké mají běžní podnikatelé. Po odsouhlasení zaměstnavatelem byste se měli pustit do vyřizování veškerého papírování. Čekají vás minimálně následující kroky.

  • Žádost o živnostenské oprávnění
  • Přihlášení na finančním úřadě
  • Nahlášení na okresní správě sociálního zabezpečení
  • Informace podaná zdravotní pojišťovně

Po úvodní administrativě počítejte také s tím, že se na vás mohou vztahovat i určité zálohy, v závislosti na tom, kolik si vedlejší podnikatelskou činností vyděláte peněz.

Daňové přiznání a platba záloh

První rok podnikání na vás nebudou aplikovány žádné povinnosti z pohledu záloh. Teprve až ten další. A to pouze za předpokladu, že rozdíl mezi příjmy a výdaji přesáhne stanovenou hodnotu 64 813 Kč. V takový okamžik již budete muset platit sociální pojištění ve výši minimálně 789 Kč. Zálohy zdravotní pojišťovně jsou nevinné a jejich placení je pouze na vás samotných.

Počítat musíte také s tím, že každý rok je třeba podávat daňové přiznání. S největší pravděpodobností to už za vás nebude dělat zaměstnavatel, ale pouze vy sami. Od něj si tedy vyžádáte potvrzení o příjmech a doplníte jej o příjmy z vedlejší činnosti.

Žádné další povinnosti vás při cestě za podnikáním ve spojení s hlavní pracovní činností jistě čekat nebudou. Při zahájení podnikání se vždy snažte postupovat podle kroků výše, které musí započít u zaměstnavatele, čímž se zároveň vyhnete mnohým problémům.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: imagerymajestic).

4/5 - (1 vote)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *