Faktura představuje u podnikatelů nezbytný doklad, na základě kterého dochází k vyplacení konkrétní částky dle předchozí dohody za vykonanou práci nebo prodané zboží. Tento dokument může být mimo jiné podstatný i pro nejrůznější instituce, jež mohou provádět kontroly vašeho podnikání. Z toho důvodu je zapotřebí, abyste podobu faktury v žádném případě nepodceňovali.
Informace na faktuře se liší podle toho, zda ji vystavuje živnostník, který je neplátcem DPH, a naopak podnikatel v roli plátce DPH. Ať už se řadíte do jakékoliv z těchto dvou skupin, prostřednictvím následujících řádků vám představíme obě dvě formy.
Faktura od neplátce DPH
Pojďme začít tím jednodušším modelem. A to je faktura vydávaná živnostníkem v roli neplátce DPH. V takový moment je třeba řídit se zákonem č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že jste neplátci DPH můžete se setkat i s jiným slangovým označením takového dokladu, jakým je například faktura jako nedaňový doklad.
Na faktuře od neplátce DPH je pochopitelně nutné uvést všechny příslušené informace o dodavateli. Ať už jste osobou samostatně výdělečně činnou nebo právnickou osobou, nemělo by chybět vaše jméno a příjmení, popřípadě název firmy, včetně platné adresy podnikání. Uvést musíte své identifikační číslo mnohdy označované jako IČ. Dále je to registr, kde byl dodavatel zapsán a v rámci celistvosti prezentovaných údajů nezapomínejte uvést ani to, že nejste plátci DPH.
Faktura od neplátce DPH by měla obsahovat alespoň minimální informace o odběrateli, jak v případě fyzické, tak právnické osoby. Uvést musíte název zboží nebo fakturované služby, popřípadě dobu, za jakou je fakturována. Chybět pochopitelně nesmí výsledná částka, včetně data vystavení faktury a datum splatnosti faktury. V rámci celkové přehlednosti těchto dokladů je vhodné uvádět i číselné označení faktury, které se zároveň může stát variabilním symbolem při platbě, jíž pak na bankovním účtu snadno poznáte.
Faktura od plátce DPH
Faktura od plátce DPH se oproti té výše uvedené řídí zcela jiným zákonem č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. Takovou fakturu je možné označovat jako daňový doklad.
I zde uvedete kompletní informace o dodavateli, kdy na rozdíl od výše prezentované faktury nebude chybět ani vaše daňové identifikační číslo označované jako DIČ. A místo pojmu „neplátce DPH“ uvedete, že jste „plátce DPH“.
Vše zůstává stejné jako u faktury pro neplátce DPH jen s tím rozdílem, že v tomto případě musíte dopsat ještě několik náležitostí navíc. Je to například datum uskutečnění zdanitelného plnění, základ daně, sazbu daně a výši daně. Na faktuře tedy bude cena s DPH i bez DPH.