Jak funguje franšíza?

Franšíza, franšízing nebo také franchising. Se všemi těmito pojmy se v podnikatelské sféře můžete setkat dnes a denně. Jeden z novodobých způsobů businessu, jehož historie sahá až do středověku. Další kolébkou vzniku i byly Spojené státy Americké. V současnosti se lze s franšízou setkat v podstatě v libovolných oblastech podnikání.

Pokud nemáte plnohodnotné nebo naopak téměř žádné povědomí o tom, co to vlastně franšíza je a jak funguje, začtěte se do následujících řádků.

Význam slova franšíza

Pod tímto pojmem si můžete představit poměrně jednoduchou definici. V rámci tohoto unikátního modelu podnikání získáte možnost využít obchodní značku velkého a zavedeného subjektu k provozování businessu. Obdržíte licenci prodávat daný sortiment či služby pod touto značkou, což sebou samozřejmě přináší řadu praktických výhod.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že franšíza je zpoplatněna a vy musíte ze svých příjmů odvádět příslušný podíl právě hlavní společnosti disponující obchodní značkou. Zároveň mějte na mysli, že při franchisingu se musíte držet jistých pravidel a postupů. Ne vše si můžete v konkrétním businesse dělat podle svého. To je uvedeno v příslušných smluvních podkladech.

Jaké výhody přináší franšíza?

Z výše uvedeného popisu lze vydedukovat velkou spoustu kladů. V první řadě jde o relativně snadný začátek podnikání. Do začátku totiž nemusíte disponovat přemírou znalostí z oboru. O to se postará konkrétní majitel obchodní značky. Ten zajistí adekvátní proškolení, seznámí vás se vším potřebným a ve své podstatě vám předá velice důležité know-how. Zároveň získáte maximální podporu této domovské firmy.

Typickým příkladem franchisingu jsou mezinárodní společnosti typu KFC, McDonald´s a mnohé další.

Druhy franchisingu

Franšíza samozřejmě obsahuje i nejrůznější dělení, to je například podle organizace systému, činnosti nebo druhu know-how. Abyste byli v tomto směru dostatečně znalí, přináší vám podrobnější rozdělení.

Franchising podle organizace systému.

  • Master franchising
  • Bezprostřední franchising
  • Mnohonásobný franchising

Franchising podle činnosti.

  • Franchising služeb
  • Smíšený franchising
  • Distribuční franchising
  • Výrobní franchising

Jestliže si v rámci začínajícího podnikaní nejste jisti svým business plánem, možná bude franšíza tou správou a bezpečnou volbou.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Stuart Miles).

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *