Přemýšlíte o půjčce nebo hypotečním úvěru? Pak si jistě kladete spoustu otázek. Jednou z nich bude určitě i to, jak vysokou měsíční splátku dokážete hradit, aniž by tím neutrpěl váš rodinný rozpočet. Řada finančních expertů tvrdí, že je potřeba půjčku uhradit co nejdřív. S rychlým navrácením finančních prostředků jsou ale neodmyslitelně spjaté také vysoké měsíční splátky, což nemusí každý rozpočet unést. I tady proto volte zlatou střední cestu.
Vysoké splátky mi zlomily vaz
O tom, jak to vypadá, když si člověk nastaví splátky půjčky příliš vysoko, vypráví i Ludvík – třiatřicetiletý podnikatel, který na vlastní kůži vyzkoušel, že vysoké splátky nejsou zrovna terno. „Dlouhé měsíce jsem snil o vlastním businessu. Na jeho rozjezd jsem ale potřeboval nemalý objem finančních prostředků. Rozhodl jsem se proto pro podnikatelskou půjčku u jedné známé nebankovní společnosti.
Vše jsem v pohodě vyřídil a potřebné prostředky jsem měl k dispozici během několika mála dnů. Protože ale nešlo o nízkou částku, bylo potřeba počítat se závazkem na delší dobu. Půjčku jsem ale nechtěl splácet několik (desítek) let, proto jsem se rozhodl pro poměrně vysokou měsíční splátku. A to byla chyba. Obchody nešly tak dobře, jak jsem zprvu počítal. Během několika měsíců jsem se tak dostal do problémů a hrozilo, že půjčku dál nebudu moct splácet.
Odklad splátek nebyl řešením, proto jsem byl nucen požádat o finanční výpomoc rodiče, kteří za mě několik měsíčních splátek uhradili. S rozjezdem podnikání jsem jim vypůjčené prostředky vrátil. Vím ale, že každý to štěstí nemá a rodiče ho nemohou založit. Kdybych se proto měl znovu rozhodnout, splátku bych si rozhodně nenastavil na hranici mých možností,“ uzavírá své vyprávění Ludvík.
Tip pro podnikatele: Je vaše podnikání ohroženo nedostatkem financí? Podívejte se na web zachranpodnikani.cz, kde najdete seznam půjček pro podnikatele zasažených současnou krizí.
Ani málo, ani moc
Častou chybou, kterou řada spotřebitelů dělá, je nastavení měsíčních splátek hypotéky nebo spotřebitelského úvěru na základě aktuální finanční situace. Spotřebitelé totiž mají pocit, že na současnou splátku budou mít i v budoucnu. Ovšem tyto úvahy mohou být zrádné.
A to proto, že se změní spotřebitelova životní situace nebo dojde na úvěrovém trhu k situaci, která může způsobit růst úrokových sazeb a tím pádem i zvýšit měsíční splátky. Proto je potřeba současnou situaci analyzovat a výši půjčky přizpůsobit také případným nenadálým výpadkům příjmů v budoucnosti.
Náš tip: Abyste mohli „klidně spát“ je podle finančních expertů dobré mít rezervu v podobě 3 – 6 měsíčních splátek. Od věci také není sjednat si k půjčce odpovídající pojištění schopnosti splácet.
A co je tedy ve finále lepší? Splácet méně a delší dobu nebo si nastavit vyšší splátky a dluhu se zbavit pokud možno co nejdříve? Jednoznačná odpověď neexistuje. Základní rada odborníků proto zní: nevyšponovat splátku na maximum a zároveň myslet i na zadní vrátka.
Pokud byste chtěli totiž v průběhu splácení výši měsíční splátky nebo dobu splatnosti změnit, ne všude je tato změna zdarma. Některé společnosti (ať už ty nebankovní nebo banky) si totiž za nejrůznější druhy změn účtují nemalé poplatky. Proto se vyplatí počkat na výročí uzavření smlouvy o hypotečním nebo spotřebitelském úvěru, případně na konec fixace.